Skrzynia biegów DSG w samochodach Skoda

skoda dobra skrzynia biegów
5 lipca, 2022 0 Comments

Skrzynia biegów Direct Shift Gearbox (DSG) łączy w sobie dwa sprzęgła i dwa biegi. Pozwala to na zmianę jednego biegu w mgnieniu oka. DSG łączy komfort jazdy konwencjonalnego układu automatycznego z dynamiką jednostki manualnej.

Skrzynia biegów DSG dla Skody to najlepsze rozwiązanie

Łatwa i dynamiczna jazda w mieście i na przestronnych wiejskich drogach. Nienaganna reakcja i dokładność zmiany biegów. Niezawodne i ekonomiczne zużycie paliwa. Tak większość kierowców widzi idealną skrzynię biegów. Dla Skody taką skrzynią biegów jest przekładnia direct-shift, znana lepiej jako DSG.

Skrzynia biegów Skoda i jej zasada działania

Prace nad skrzynią biegów, która łączy w sobie wygodę manualnej skrzyni biegów i ręcznego systemu sterowania trwały kilka lat. Dopiero w 2008 roku wprowadzono unikalny system pod skrótem DSG (Direct Shift Gearbox), który od razu zdobył renomowaną nagrodę za inteligentną i przyjazną środowisku innowację. Po pewnym czasie skrzynie biegów Skoda zaczęły być montowane w różnych wersjach samochodów tej marki.

Istnieją dwa sprzęgła i dwie przekładnie dla różnych trybów pracy:

  • Montaż innowacyjnej jednostki Mechatronik zapewniającej odpowiednią i terminową zmianę biegów, zarówno podczas szybkiej, jak i nawet spokojnej jazdy;
  • Tarcze blokowe sprzęgła suchego – brak zbędnych części, zmniejszona ilość oleju i zwiększona wydajność mają niezwykle pozytywny wpływ na dynamikę jazdy. Przez wielu uważane jest to za lepsze rozwiązanie niż np. w skrzyniach biegów Nissan.
  • 7-biegowa skrzynia DSG wykazuje doskonałą kompatybilność z mniejszymi silnikami, a jej limit mocy wynosi 125kW, a moment obrotowy 250N/m.

Innowacje dla Skody: zalety skrzyni biegów

Dziś cała gama Skody jest wyposażona w DSG. Duże zapotrzebowanie na taki rodzaj skrzyni biegów wynika z następujących zalet:

  • Szybka, dokładna i precyzyjna zmiana biegów w każdym trybie jazdy – zaleta, którą każdy właściciel samochodu zauważa opisując swoje auto;
  • Niskie zużycie paliwa – według obliczeń ekspertów samochody Skoda z tą skrzynią biegów zużywają o 8,7% mniej benzyny niż samochody z manualną skrzynią biegów i o 22% mniej niż konwencjonalna skrzynia automatyczna;
  • Komfortowa jazda zarówno na autostradzie jak i w dużym ruchu;
  • Imponująca niezawodność – dokładnie to, z czego słyną samochody Skoda.

Dla wszystkich modeli Skody skrzynia biegów DSG pozostaje jedną z najprzyjemniejszych i najbardziej komfortowych opcji zarówno dla doświadczonych kierowców, jak i początkujących.